Pravidla

Nemáme. Respektive zatím moc nemáme, kromě pár drobností, a toho, co vám případně řeknou organizátoři nebo CPka během hry.

Organizační telefon je 774 331 406. Pokud to není nutné, nevolejte po 23:00 a ve všední dny před 16:00.
Organizační mail je larp.stripky@gmail.com.

Rudá stop – nejdůležitější pravidlo. Pokud se vám děje něco nepříjemného, co nechcete, aby se vám dělo, nahlas a zřetelně řekněte (nebo klidně zakřičte) „Rudá stop!“ Pokud někoho slyšíte toto heslo zvolat, okamžitě zastavte hru a rozhlédněte se, co se děje. Obvykle není potřeba se hromadně seběhnout dotyčnému pomoci, nejčastěji si poradí sám nebo mu pomůže ten, s kým právě interaguje. Pokud tedy není zapotřebí vaší pomoci, vyčkejte, až hra bude pokračovat, obvykle zvoláním „V pořádku, hrajeme dál!“ Rudá stop není žádná ostuda, je lépe na chvíli přerušit hru a neodnést si žádné fyzické ani psychické následky.

Brzdi – deeskalační fráze, používá se ve chvíli, kdy sice nechcete zastavovat scénu, ale zároveň chcete naznačit svému spoluhráči, že má ubrat na intenzitě – ať už se jedná o výslech, hádku, intimitu či cokoli jiného. Pokud tuto frázi použije někdo, s kým aktuálně interagujete, nepřerušujte hru, pouze uberte na intenzitě toho, co právě děláte. Dá se rovněž použít neverbální verze dvojité poklepání na spoluhráče (na ruku, rameno, hruď apod.), význam je stejný.

Ruka na hlavě – znamená nejsem tu, nevidíš mě

Orgpáska – široká (asi 10 cm) svítivě žlutozelená páska na paži – znamená nejsem tu, nevidíš mě, ignoruj mě

Placka – takhle vypadá, a kdo ji má nasazenou, ten hraje.

Přeškrtnutá placka – na čem je přeškrtnutá placka, to tam pro vás herně není. Člověk, krabice, almara, dveře apod., prostě je ignorujte.

Barevná placka – placka na jiném než bílém podkladu znamená, že s dotyčnou osobou či věcí můžete interagovat pouze v případě, že máte placku na stejném podkladu. Pokud ne, ignorujte, není to tam.

Barevné označení – pokud je herní materiál zřetelně označen nějakou barvou a vy tou barvou nedisponujete (nemáte placku té barvy nebo vám nebylo jasně řečeno, že to umíte), ignorujte tento materiál (nápis tam není, stránka je prázdná, kočka tam nesedí apod.).

Omyl – pokud se vám stane, že s někým či něčím interagovat začnete, a pak si teprve všimnete, že má třeba přeškrtnutou nebo barevnou placku. V takovém případě jste se prostě spletli, to se stává. Náš svět je divný, hra světel může klidně způsobit, že jste viděli dveře, a ony tam nebyly.

Schopnost – používání schopností je uvozeno frází Probuzený, buď tak laskav. To, co po frázi následuje, je použití nějaké nadpřirozené schopnosti. O jejím účinku vždy rozhoduje cíl, tj. je v pořádku, když cíl na schopnost nezareaguje. Tuto frázi používejte pouze v případě, že vám bylo organizátory explicitně řečeno, že můžete. (Pokud si myslíte, že byste měli mít možnost frázi používat, ale nikdo vám to neřekl, obraťte se na organizátory.)
Zcela záměrně je používání schopností co nejvíc zjednodušené a nevynucující. Prosíme, dodržujte následující:
– na použití schopnosti ostatních spíš reagujte, akceptujte je, pokud vám to vysloveně nekazí příběh
– to, že vaše postava má silnou vůli či je jinak extra schopná, není důvod neakceptovat použití schopnosti jiné postavy – pomyslný power level všech postav je v podstatě stejný
– schopnosti používejte střídmě, čím silněji a častěji je budete používat, tím častěji se vám stane, že jejich užití ostatní nepřijmou
– o použití schopnosti cíl ani okolí neví, může si však všimnout neobvyklé situace, neobvyklé reakce apod.

Token – pokud výše uvedené pravidlo schopnosti uživatel podpoří tím, že cíli nabídne tmavozelený plastový žeton, říká tím, že je pro něj opravdu důležité, aby jeho schopnost fungovala a cíl podle ní hrál, že to je důležitou součástí jeho příběhu. Cíl se stále může rozhodnout token nepřijmout, ale měl by k tomu mít velmi dobrý důvod. Pokud můžete, takovouto nabídku spíš akceptujte. Pokud cíl token přijme, dojde k jeho předání a token zůstává cíli – tento ho může nadále používat.
Každý hráč dostává jeden token (pokud jste jej nedostali, hlašte se o něj u organizátorů).

Zastavení – většina z hráčů před každým dílem hry dostane označený jeden či několik momentů ve hře, které pro ně mohou být důležité. Zejména, ale nikoli výlučně se bude jednat o momenty na začátku hry. Bude se jednat vždy o místo a čas, někdy i o označení osoby. To jsou momenty, kterých by se postava měla účastnit, neboť jsou pro ni důležité. Nejde o žádné nutkání dorazit na místo, jde o zcela mimoherní mechaniku, která organizátorům umožní směrovat hráče tam, kde jsou pro ně zajímavé věci. Snažte se tato zastavení dodržet. Pokud byste z nějakého důvodu nemohli (nebo nechtěli), je velice důležité o tom organizátory co nejdříve informovat. Ale spíš tam prostě buďte.

Nezajímavé, Nenalezitelná, Neřešitelné – pokud v nějakém textu najdete nějaké takovéhle slovo (svědek jménem Nezajímavý, ulici Nenalezitelná, šifra, začínající slovem Neřešitelné apod.), znamená to, že se tím v daném směru není třeba zabývat (svědka netřeba kontaktovat, ulici netřeba hledat, šifru netřeba zkoušet rozluštit). Obvykle bude z kontextu jasné, proč tomu tak je.

Z tohoto příběhu neznám ani střípek – pokud vám někdo odpoví touto frází, nebo variantou Dál už neznám ani střípek, znamená to, že o daném tématu buď žádné informace nemá nebo už vám všechno řekl. Ušetří to další snahy a pomůže nasměrovat konverzaci plodnějším směrem. Na druhou stranu to neznamená, že nelze s dotyčným hovořit o názoru na dané téma apod.

Ztratil jsi mě – pokud někoho sledujete a on se dvakrát otočí okolo své osy, znamená to, že se vám ztratil. Ve sledování tedy nepokračujte. Sami tuto mechaniku nepoužívejte, pokud vám expicitně není řečeno, že můžete.

Boj – pokud jde o pár facek, nějak to zahrajte, neřešte vítěze. Pokud jde o vážný boj se zraněním, smrtí, porážkou apod., ten nedělejte. Není to normální a vaše postavy (zatím) víceméně normální jsou. Kdybyste vážně museli, nejspíš tam bude někdo, kdo vám poradí, jaký výsledek bude situace mít. Dobrý nebude ani pro vás ani pro nikoho jiného, tak to nedělejte.
Pokud vám CPko řekne „Mně se neubráníš!“, nechte si nabančit a těšte se – má pro vás zajímavou část hry. Netřeba se obávat, že by vám takhle někdo zabil nebo jinak vyřadil postavu.

Červený lighstick – postava takto označená je pro vás už na první pohled nebezpečná (vypadá nabušeně, jde z ní strach, z pod kabátu jí trčí zbraň, atp.). Pokud vám nebylo řečeno jinak, fyzickou konfrontaci s ní vždy prohrajete bez ohledu na počet a okolnosti. Je lépe se s ní do křížku vůbec nepouštět.

Mottem je nám „Nějak to zahrajte.“, což je prostě takové univerzální pravidlo, použitelné prakticky kdykoli.